eng | ukr 
   
   
   
   
   
   
     
 
Головна
  Концерти
Оркестр
Історія оркестру
  Дискографія
  Фотогалерея
  Преса
  Партнери
  Гостьова книга
  Контакти
 
 
 
 
 

 

  Диригенти, солісти


Національна заслужена академічна капела України “Думка”
http://dumkacapela.com/

Національна заслужена академічна капела України “Думка” – еталон хорового виконавства та законодавець традицій хорової справи в сучасній Україні. Створена 1919 року як Державна українська мандрівна капела і очолювана у різні часи такими корифеями, як Нестор Городовенко, Олександр Сорока, Павло Муравський, Михайло Кречко, “Думка” сформувала потужні хорові традиції та власний виконавський стиль. З 1984 року на чолі капели – провідний український хормейстер, Герой України, народний артист України, академік Академії мистецтв, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка, професор Євген Савчук.

Якщо б виникла необхідність визначити творчу неповторність “Думки” та її керівника одним словом, то найбільше їхньому творчому кредо відповідало б слово “універсалізм”. Універсалізм капели гідний подиву; він проявляється, насамперед, у репертуарній політиці, що свідомо формується Євгеном Савчуком. Принаймні дві сфери є тут визначальними. Перша – це музика для хору a cappella. Традиційні для репертуару українських хорових колективів обробки народних пісень співіснують у програмах концертів та численних записах “Думки” з музикою західноєвропейського Відродження; надбання національної духовної спадщини (твори М.Дилецького, М.Березовського, А.Веделя, Д.Бортнянського, М.Лисенка, К.Стеценка, М.Леонтовича) – зі зразками російського романтизму (духовні композиції П.Чайковського, О.Архангельського, С.Рахманінова).

Друга сфера репертуарного всесвіту “Думки” – вокально-симфонічна музика. І тут універсалізм колективу викликає захоплене здивування: здається, немає серед шедеврів світової музики різних часів та народів такого твору, який би не виконувався капелою. “Страсті за Матфієм” Й.С.Баха та “Прометей” О.Скрябіна, Дев’ята симфонія Л.Бетховена та “Credo” Кш. Пендерецького, “Пори року” Й.Гайдна та “Реквієм” Дж. Верді, композиції А.Вівальді, В.Моцарта, Й.Брамса, О.Бородіна, Г.Малера, С.Танєєва, І.Стравінського, А.Шнітке – постійно знаходяться в репертуарному активі “Думки”.

“Думка” не тільки еталонно інтерпретує загальновизнані у світі класичні шедеври, формуючи унікальний слов’янський варіант їхнього прочитання – сповнений щирого ліризму, чаруючий красою тембрів, вражаючий досконалістю строю, гнучкістю темпів та багатством динамічної палітри. “Думка” під орудою Євгена Савчука є першим, а часто і єдиним виконавцем багатьох творів сучасних українських композиторів. Серед останніх прем’єр “Думки” в цій галузі – “Диптих” та “Реквієм для Лариси” В.Сильвестрова, “Бабин Яр”, “Панахида” та “Слово про Ігорів похід” Є.Станковича, “Палімпсести” Ю.Ланюка…

Нині «Думка» знаходиться на хоровому Олімпі. Переконатись у цьому могли слухачі Італії та Польщі, Австрії та Швейцарії, Німеччини та Голландії, Франції та США, Іспанії та Канади, Бельгії та Великобританії. Досягши загальносвітового визнання та набувши незаперечного авторитету, капела щоразу – у кожному концерті, кожним виступом, кожним записом, – підтверджує свій унікальний рівень та статус, в підтвердження цього є номінація за краще хорове виконання премії “GRAMMY” (США) за 2004 рік.

Кожний виступ «Думки» – це свято високої музики, внесок до духовної скарбниці людства, вияв творчого генію України.
ЄВГЕН САВЧУК

Життя і творчий шлях Євгена Герасимовича Савчука є цілою епохою в історії української культури: це талановитий диригент, першокласний хормейстер, митець який відкрив світові чарівну красу й емоційну силу української хорової музики, підніс її до рівня шедеврів європейської культури. Становлення Є.Савчука, як майстра диригентсько-хормейстерської справи проходило у період роботи у таких знаних закладах культури та хорових колективах: Хор хлопчиків «Дзвіночок» (1968), Київський театр оперети (1970-1973), Національний академічний народний хор ім. Г.Верьовки (1973-1978), Київська державна чоловіча хорова капела ім. Л.Ревуцького (1978-1984).

Вже понад 25 роки на чолі прославленого, широкознаного у світі мистецтва, колективу Національної капели України “Думка” стоїть Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка Євген Савчук. Зберігаючи і творчо розвиваючи усе найкраще, зроблене його попередниками, Савчук Є.Г. продовжив втілення ідеї одухотворення високохудожнім виконанням найдовершенішого із хорової спадщини і кращих творів сучасності.

Савчук Є.Г. велику увагу приділяє українській народній пісні, творчості українських та зарубіжних класиків та сучасних композиторів. За період плідної творчої діяльності уславлений колектив під керівництвом Є.Савчука показав більш як 1000 різноманітних концертних програм, записав більш як 50 фондових записів, випустив 30 компакт-дисків здійснених не тільки в Україні, а й закордоном, провів численні гастрольні тури в 50-ти країнах світу, де гідно репрезентував хорове мистецтво України, про що свідчать численні схвальні відгуки преси, музичної критики та громадськості зарубіжжя. Під керівництвом Савчука Є.Г. “Думка” за останні роки зробила великий крок в підвищенні своєї виконавської майстерності. Принципово новими для капели стали висока інтенсивність внутрішнього переживання, мобільність виражальних засобів в поєднанні з сучасною вокально-хоровою технікою. Поряд з концертно-творчою діяльністю Є.Савчука, значне місце займає науково-педагогічна робота.

Як істинний патріот України Є.Савчук приділяє багато уваги вирішенню численних проблемних питань які пов’язані з становленням та розвитком сучасного національного музично-естетичного виховання дітей і молоді. Веде велику науково-пошукову роботу як академік Академії мистецтв України. Багато років свого життя Є.Савчук віддав справі музичної педагогіки, працюючи завідувачем кафедри хорового диригування Національної музичної Академії імені П.І.Чайковського, веде велику громадську діяльність як секретар Національної всеукраїнської музичної спілки, Голова хорового товариства ім. М.Леонтовича, Голова Київського обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки, Голова художньої ради Міжнародного фестивалю дитячої хорової творчості “Співає Київ весняний”. Є. Савчук – засновник та Голова журі Всеукраїнського конкурсу хорових диригентів. За концепцією і безпосередньою участю Савчука Є.Г. в Україні проведено багато хорових конкурсів та фестивалів.

Капела “Думка” у 2004 р. номінована в премії “GRAMMY” (США) за краще виконання. Визначні досягнення останніх років у мистецькій, педагогічній і науковій сферах Савчука Є.Г. переконливо свідчать про справжню творчу зрілість і довершеність, як талановитого викладача, глибоко обізнаного науковця і віртуозного митця.
 
Розробка сайту: LineCore